Fenix Search

Manažerské CV jako zrcadlo manažerských dovedností: jak jej vytvořit?

Manažerský životopis musí být svému pisateli reklamou, otvírákem dveří, lapačem zájmu. Všechny vlastnosti dobrého CV má splňovat na 100 %. Ačkoliv to zní jako klišé, váš životopis opravdu musí vyčnívat z řady. Očekává se totiž, že budete umět prezentovat sebe i vaše dosavadní kariérní výsledky. Že manažerský životopis bude věcný, organizovaný, že se budete umět zaměřit na podstatné věci. Jak? Pomohou vám mé tipy. 

Manažerský životopis – důkazy o manažerských schopnostech 

Navzdory nejrůznějším volně přístupným šablonám a návodům k sepsání kvalitního CV občas přistávají ve schránkách recruiterů životopisné “perly”. S přípravou a obsahem životopisu je opravdu dobré si dát záležet. Zvlášť, pokud usilujete o libovolnou vedoucí pozici. 

Dobrá rada nad rámec pěti tipů: buďte moderní. Zahoďte “osvědčené” struktury, které pisatelům životopisů radí prvně uvádět jméno, bydliště, datum narození (…). Takhle ne! Roli hrají vaše schopnosti, zkušenosti, odhodlání, leadership a tak dále. Zkrátka to, co vás pro manažerskou pozici předurčuje. 

To musíte zdůraznit, podtrhnout, prodat. 

Co tedy raději ve svém životopise zařadíte za jméno, kontaktní mail a telefon? 

  1. Profesní profil. Krátké summary toho nejdůležitější, co se recruiter v životopisu může dozvědět. Kdo jste, jací jste, kde jste působili, jaké máte zkušenosti, co vás formovalo. Tři čtyři věty, kterými zaujmete natolik, že čtenář s radostí pustí do dalšího čtení. A prosím, vyhněte se otřepaným frázím. 
  2. Schopnosti. Umíte vyjednávat? Vést lidi? Je vaší silnou parketou time-management? Máte bohaté zkušenosti z obchodu a marketingu? Vyznáte se ve finančním řízení? Proč takto cenné vlastnosti schovávat kamsi na konec životopisu? Vystavte je na odiv hned v úvodu. 
  3. Minulé pozice. Odkud přicházíte? Není manažer jako manažer a agenda “evenťáka” se od náplně vedoucího výrobního týmu diametrálně liší. Představte firmu, v které jste působili posledně a do detailu popište, v čem spočívala vaše úloha. Podrobně rozveďte jen ty pracovní zkušenosti, které byste uplatnili na pozici, o kterou se ucházíte. Pokud jste například před pěti lety zcela změnili obor, zmiňte se o tom. Nezabíhejte ale do detailů, pokud má tehdejší pracovní náplň s tou současnou pramálo společného.  
  4. Úspěchy a čísla. Kolika lidem a jak dlouho jste šéfovali. A především, jakých výsledků jste za dobu svého působení dosáhli z hlediska růstu, zisku nebo třeba výkonnosti týmu. Také můžete uvést, jaký styl vedení používáte a jak vám k dosaženým výsledkům pomohl. 
  5. Plány. S jakým odhodláním se do výběrového řízení hlásíte, co můžete potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout, čeho chcete dosáhnout a jak. 

Prim hraje obsah i forma 

Výše zmíněné body byste při přípravě manažerského životopisu neměli opomíjet. Klasickou náležitostí je také vzdělání, uvádějte však data nejdéle deset let nazpět. Osobně jsem příznivcem kolonky “zájmy a hobby”. Zvláště tehdy, pokud se jedná o unikátní, zajímavé činnosti. Cestování dnes upoutá málokoho. Jízda se psím spřežením, studium znakového jazyka nebo freediving, to je úplně jiná káva. Pravopisnou a stylistickou správnost nebo úhledné formátování považuji za natolik samozřejmé, že je nyní zmíním pouze okrajově. Můžete využít například CV editor od Zety. Na stránkách nabízí k nahlédnutí mimo jiné i 40 příkladů manažerských životopisů. Doporučuji se pouze inspirovat, nikoliv bezhlavě opisovat. Buďte iniciativní. Formulace, které stojí ve v ukázkovém manažerském životopisu, se nemusí nutně objevit ve vašem. Čím víc toho vzejde z vaší hlavy, tím líp. 

Ještě o level výš stojí šablony z grafických editorů. Nepřeberné množství, od seriózních až po ryze originální, nabízí například Canva, která je v základní verzi navíc volně přístupná. 

Vyjadřuji neskromné přání, aby vám mé tipy byly dobrým průvodcem při sestavování životopisů, které vás odliší od ostatních. A možná se budu i těšit na výsledky, pokud se při hledání zaměstnání rozhodnete využít mých služeb. 

Jste kandidátem na pozici ve vyšším managementu? Neváhejte mě kontaktovat

logo
ikona ikona ikona
© 2024 Fenix Search | SLOVNÍK | ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) | tvorba admiva