V lednovém newsletteru jsem psala článek o prognóze trhu práce v roce 2020. Jako bych nic nenapsala… Co nás čeká se dá těžko odhadnout. Ale troufám si říct, že firmy už potkalo nebo v dohledné době potká v určitých oborech propouštění a následně po „uklidnění situace“ opět masivní nábory. V obou případech bude potřeba dobře rozpoznat kolik a jakých zaměstnanců si ponechat nebo kolik nových zaměstnat? Jakým firemním aktivitám se dále věnovat a které opustit?
Doporučuji seznam aktivit, malé desatero krizového řízení lidských zdrojů, které by měli mít v době krize na paměti jak HR manažeři, tak majitelé a manažeři firem proto, aby dopad na počty a kvalitu pracovníků firem byl co nejmenší.
- Vytvořte tým, krizový tým z manažerů a vedoucích. Využijte svých interních ověřených manažerů nebo externích krizových zkušených manažerů. Optimální složení členů týmu je: vedoucí týmu/krizový manažer, HR manažer finanční ředitel, výrobní ředitel, právní zástupce, PR a marketing. Team potřebuje jasného vedoucího (udává příkazy, distribuuje úlohy, shromažďuje informace, dělá klíčová rozhodnutí, dobře komunikuje).
- Ale nepřetěžujte výkonné a spolehlivé zaměstnance. Dlouhodobý tlak na „jedničky“ může způsobit vyhoření, deziluzi a nezájem o další osud firmy u těch nejvýkonnějších lidí, protože si časem připadají zneužívaní. Správný přístup je přeorientovat se tak, aby firma dělala to, na čem skutečně záleží, a rozložila úkoly co rovnoměrně.
- Váš „krizový“ manažer by měl být podřízeným příkladem tak, aby na první místo nekladl svůj vlastní zájem a prospěch. Je potřeba mít v takové vypjaté situaci člověka vyzrálého, ohleduplného a empatického. Není totiž důležité, kdo má pravdu, ale jaká je pravda. Ano, je to velmi citlivé téma… Kolik šéfů by otevřeně přiznalo skutečnost, že tehdy sáhli při výběru manažera vedle?
- Zajistěte svým týmům možnost předávat si informace a komunikovat. Jednoduše tak, aby pravá ruka věděla, co dělá levá. Doporučované kanály jsou: intranet společnosti, HR info centrum, infolinka pro zaměstnance, denní aktuální info/nástěnky/emailové aktualizace.
- Mějte vysokou míru nedůvěry, všímavosti a kritického myšlení. Buďte vnímaví a pravdivější vůči sobě a ostatním více, než kdy jindy. Analyzujte data a informace a neustále je znovu ověřujte. Protože, co platilo včera, může být v době krize o pár hodin později jinak. Jednejte rychle a konejte. Pokud vnímáte, že je třeba počkat s rozhodnutím s ohledem na vývoj situace, vyčkejte. Chovejte se uváženě k situaci, která je bezesporu vážná, ale nepanikařte.
- Předávejte lidem pravdivé a relevantní informace. Frustrovaní jsou všichni, jste na jedné lodi. Jste dospělí a nepotřebujete se chlácholit. Potřebujete pravdu, na které je možné stavět další plány.
- Zadávejte sobě a lidem dílčí úkoly a dopřejte si radost z dílčích cílů, které vedou k velkým cílům.
- Chvalte zaměstnance a važte si jich. Plány se vám pravděpodobně nedaří plnit tak, jak jste v lednu 2020 očekávali. Ujistěte své zaměstnance, že se to nepodařilo kvůli krizi, nikoliv kvůli jejich chybám.
- Chystáte-li propouštění nebo propouštíte. Pak je nezbytné jednoznačně lidem představit plán. Zamezíte tak interním bojům o pracovní místa, intrikám a odvádění pozornosti od práce samotné.
- Při revitalizace podniku je role HR klíčová. Je potřeba motivovat zbylé zaměstnance, rychle překonat prožitá traumata. Cenní zaměstnanci, kteří odešli v době krize musí být nahrazeni.
Přeji všem, aby krize měla na váš podnik co nejmenší dopad a měla jen krátkého trvání. Také si přeji, aby krize byla svým způsobem důvodem ke změně, růstu a novému vývoji (nejen) v řízení lidských zdrojů. Pokud v tomto období potřebujete pomoci právě s HR, neváhejte se na nás obrátit.
Lucie Sedláčková
Zdroje:
Ing. Skoták Jaroslav, MBA, krizový manažer
https://www.monster.cz/cz/nabor/clanky/management/udrzeni-zamestnancu/krize-a-jak-dal/
https://www.akutne.cz/res/publikace/26-crm.pdf
https://www.monster.cz/cz/nabor/clanky/management/udrzeni-zamestnancu/deset-chyb-ktere-delaji-sefove-v-krizi/
https://www.kmosek.com/krizove-rizeni-a-krizovy-management-hr/5/