Fenix Search

BUDOUCNOST ČESKÉHO PRACOVNÍHO TRHU DO ROKU 2030

Studie o vývoji pracovního trhu zpracovanou společností Boston Consulting Group pro Aspen Institute s výhledy až do roku 2030 poukazuje na dlouhodobý nedostatek efektivní pracovní síly na trhu, který se bude v následujících letech pravděpodobně dále prohlubovat vlivem mnoha faktorů.

Které pracovní pozice zaniknou a které se na trhu nově objeví?
Odkud doplnit chybějící pracovní síly?
Co bude třeba udělat v oblasti rekvalifikace a jak uchopit změnu trhu práce?

Česká ekonomika, s výjimkou roku 2020, rostla v posledních letech v rozmezí 3-6 % meziročně. Další růst HDP bude kromě současné vysoké inflace brzdit zejména nedostatek efektivní pracovní síly (zjednodušeně kombinace faktoru vzdělání/kvalifikace a hrubého množství práce). Kromě již přítomného nedostatku pracovníků, který se bude nadále zvyšovat vlivem demografického vývoje, dojde k výrazné proměně struktury pracovního trhu: některé pozice zaniknou a nové se objeví.

Pokud stát, zaměstnavatelé a zaměstnanci nepřistoupí k aktivním krokům vedoucím k adaptaci na tyto změny, hrozí české ekonomice ztráta konkurenceschopnosti, nárůst nezaměstnanosti a zpomalení růstu.

Celou studii s detailním výhledem do roku 2030 a hlavními trendy, které trh práce ovlivní i v následující dekádě, si stáhněte zde:

STUDIE KE STAŽENÍ

logo
ikona ikona ikona
© 2024 Fenix Search | SLOVNÍK | ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) | tvorba admiva