Fenix Search

6. TRIKŮ jak zefektivnit náborový proces v „době covidové“

Současná opatření znamenají pro mnoho oblastí společenského života i mnohá omezení, včetně náboru nových pracovníků. Firmy přehodnocují své procesy, cíle a strategie. Možná je správný čas, přehodnotit i nastavení dosavadních HR procesů. Přináším vám několik praktických tipů.

 1. VYUŽIJTE SLUŽBY LOKÁLNÍHO HEADHUNTERA

Po desetiletí firmy v ČR využívají odborných pracovníků ze zahraničí tzv. „Expats“ nebo TOP manažery, kteří do firmy přinášejí nový pohled a know-how. Celosvětová koronavirová optaření však tyto možnosti značně omezila. Doporučujeme navázat partnerství s lokální, českou headhutnerskou agenturou, která velmi dobře zná lokální trh. Lokální a kvalitní headhunter je nositelem široké a roky budované sítě kontaktů profesionálů a talentů. V blízké či dojízdné vzdálenosti vaší firmy tak může žít mnoho špičkových talentů/kandidátů, aniž byste to tušili. Poslední měsíce nám ukázaly, že mnoho kvalitních myšlenek, nástrojů i lidí můžeme hledat právě uvnitř naší malé republiky. Lokální nábor by se tak, pro nastávající období, měl stát pro firmy základní náborovou strategií.

 1. „JSTE OCHOTEN/A CESTOVAT V DOBĚ „COVIDOVÉ“ ZA ZÁKAZNÍKY?“ Zařaďte tuto otázku k vašim standartním pohovorovacím otázkám

Má praxe posledních měsíců ukázala, že tato otázka se, u pozic běžně vyžadující cestování a osobní kontakt se zákazníkem, stává v rámci výběrových řízení nezbytnou. Přestože se tyto aktivity přesunují spíše do online prostředí, jsou firmy, které se s online schůzkami nechtějí nebo z podstaty práce nemohou spokojit a vyžadují osobní kontakt pracovníka se zákazníkem. V té chvíli by se otázka na ochotu osobního cestování měla stát součástí pohovoru. Pokud tuto otázku nepoložíte, riskujete, že před podpisem smlouvy zjistíte, že kandidát cestovat nechce nebo nemůže. Může se obávat rozšíření nákazy mezi své blízké, kteří jsou často rizikovými z hlediska průběhu covidové nákazy. Nezbývá pak, než doufat, že kandidát č. 2 bude mít ještě o pozici zájem a bude ochoten cestovat.

 1. ONLINE ASSESSMENT CENTRUM

Pokud v této době nemůžete využít služeb svého partnera/psychologa, který vám testování realizoval osobně nebo jste kandidáty netestovali nikdy, přišla ta pravá chvíle toho využít. Testování probíhá online a výsledkem je hodnotící zpráva, posuzující požadované profesní a osobnostní kompetence, výkonnost a potenciál pro práci ve vámi obsazované pozici. Minimalizujete tak riziko výběru nesprávného kandidáta a s tím spojené zbytečné finanční a časové náklady všech zúčastněných.

FENIX SEARCH realizuje AC online, zdarma a pro každého kandidáta ve výběrovém řízení. Ano, jde to a funguje to!

Součástí FENIXí pracovní náborové online platformy je i nástroj Assessment hodnocení. Každý kandidát v rámci výběrového řízení vyplňuje online dotazník a výstupy z něj má firma opět online k dispozici. Vy tak společně s životopisem kandidáta obdržíte i výstup z AC. A příjemným bonusem k životopisu a výsledku AC je krátké prezentační video, ve kterém se vám kandidát osobně představí.

 1. DIGITALIZUJTE A SPRAVUJTE INFORMACE NA JEDNOM MÍSTĚ

Kdy jste naposledy zkusili využít novou platformu, nástroj, plugin v HR?

Svěříte-li nábor FENIX SEARCH, vše uděláme za Vás. Zašleme vám vstupní heslo ke sdílené náborové online platformě. Ta umožňuje sdílení náboru pro všechny strany výběrového řízení, ať jsou kdekoliv na světě. Již žádné zasílání životopisů mejlem. Ušetříme spoustu času a žádný dokument už se neztratí ve změti ostatních pracovních emailů a dokumentů.

V platformě sdílíme životopisy, hodnocení, výstupy z Assessment centra a videoprezentace kandidátů. Kandidáty tak může hodnotit a porovnávat s ostatními kdokoliv a odkudkoliv na světě. Proces náboru tak probíhá transparentně, „in-time“, bezpečně a spolehlivě.

Pokud se rozhodnete řešit nábor vlastními silami, doporučujeme následující platformy (ATS – applicant tracking system), díky kterým můžete přehledně spravovat vaše personální a náborové aktivity:

           Green Housepatří mezi nejlepší na trhu, ale odpovídá tomu i cena
           Recruitis, Datacruit– české aplikace
           Recruitee – mezinárodní systém, pro menší a střední firmy
           Teamio – aplikace napojená na www.jobs.cz
           Welcome Kit – aplikace napojená na www.welcometothejungle.com/cs

 1. NÁSTROJE, KTERÉ VÁM USNADNÍ NÁBOR
  Calendly – vám pomůže naplánovat všechny vaše schůzky i s dalšími kalendáři a zkontrolovat dostupnost
  Mixmax – je automatizovaný interaktivní nástroj, odesílaní emailů, nastavení automatizace, sdílení multimediálního obsahu a sjednávání schůzek

  Slack – je komunikační nástroj, přináši týmovou komunikaci na jedno místo, kde organizujte své konverzace podle projeků, témat nebo čehokoliv jiného

  Prophet je aplikace, která umožňuje vyhledávání soukromých a pracovních emailů
  Facebook Search – otevře vám okno pro vyhledávání na Facebooku, pro lepší představu o kandidátovi
  Track – email tracking – umožňuje sledovat, kdo a kdy si váš email otevřel

  Technické blogy  pro inspiraci aneb novinky ze světa byznysu, startupů, technologií:

 1. UŽ MÁTE VE FIRMĚ SVÉHO DIGITÁLNÍHO LEADERA?

Nemáte vy nebo váš HR tým čas na digitalizaci procesů? Nebo vás to prostě nebaví nebo je vám to vzdálené? Najděte ve vašem týmu nebo firmě nadšence pro digitalizaci a IT, tzv. digitálního leadera. Nemusí to být nutně váš firemní ajťák, může to být kolega z vedlejšího oddělení, pro kterého jsou novinky v digitalizaci koníček a má „digitální myšlení“. Zkuste mu dát prostor, využít jeho potenciál a možnost posunout vaši práci a firmu dopředu.

Pokud potřebujete pomoci s náborem na konkrétní pozici, neváhejte nás kontaktovat.

Přeji pevné zdraví i mysl.

Tereza Nechvílová, FENIX SEARCH

logo
ikona ikona ikona
© 2024 Fenix Search | SLOVNÍK | ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) | tvorba admiva