Fenix Search

SOUČASNÉ TRENDY INDUSTRY 4.0 A LIDSKÉ ZDROJE

Díky členství v Regionální hospodářské komoře jsem se v březnu účastnila konference Průmysl 4.0. v době pandemie a budoucnost v Industry 4.0. Ráda bych vám přiblížila aktuální stav a trendy.

Jak všichni víme, pandemie se dotýká již každé naší činnosti, Covid mění jak naše osobní životy tak život v průmyslu. To čemu se dříve říkalo 4. průmyslová revoluce, se podle odborníků daří chytnout za správný konec. Jsme schopni digitálního přechodu, urychlení, udržení schopnosti být na špici a udávat směr, abychom pro naše partnery na trhu, byli stále schopni fungovat na potřebné úrovni.

Při vstupu do procesu digitalizaci je nezbytné si uvědomit, příležitosti, které nám nabízí, ale zároveň si uvědomit rizika a být si jich vědomi. S přínosy jako je zefektivnění procesu výroby, zjednodušení rutinních oblastí, stále přetrvávají i rizika nad kvalitou technologií, kvalifikačními můstky apod. Na začátku je také důležité sjednotit a definovat cíle, se kterými se pojí i mnoho změn v lidské oblasti jako je například budování nové firemní kultury. V procesu digitalizace, je důležité zamyslet se nad slabými místy a těmi je potřeba začít. Nenechat se pod vidinou průmyslu 4.0 tlačit někam, kde to pro vaši společnost nebude přínosné. Otázky, které byste si měli položit při plánování digitalizace? Proč to všechno děláme? Jak nám digitalizace pomůže?

Peter van Harten ze Smart Industry jako Ambasador za Nizozemsko, považuje za potřebné být propojený s trhem a sledovat celkový objem výroby, přinášet inovace a tím budovat větší export a také více prosperity v rámci EU.

Při očekávání od digitalizace pravděpodobně počítáte se stabilitou procesu, stabilitou zlepšování a s růstem efektivity na což platí jedno krásné pravidlo: “co neměříte, to nezlepšíte”. Základem správně nastavené digitalizace je sběr dat kompletně v rámci všech procesů, každého stroje nebo nástroje. Mít korektní data a umět s nimi pracovat, jako skvělý tip může být, že nastavíme pořízení dat jako součást procesu, pričemž nemůžou nevzniknout a je velká pravděpodobnost že budou korektní. Dnes je mnoho MES systémů (výrobní informační systémy – Manufacturing Execution Systems), které je možné využít, záleží na vašich požadavcích a zvolené závislosti na dodavatelích. Přednášející se vydali cestou kombinace různých integrací s vlastním nastavením principů (tak dlouho hledali, až si našli svoje řešení) a doporučují ať si dáte práci na začátku s vlastním hledání řešení, propojením dodavatelů, MES systémů, principů a integrací.

Pár tipů od odborníků, jak uchopit digitalizaci:

  1. Vycházet ze stávajícího stavu ve firmě
  2. Využívat již hotových řešení nebo digitálních model
  3. Navazovat na technologický vývoj v jiných oblastech
  4. Vybrat klíčové části s možností okamžité realizace
  5. Najít ochotu a nadšení ke změně u svého týmu
  6. Aplikovat nové postupy v malých krocích
  7. Vyhodnocovat získané informace a měnit procesy

Automatizace, robotizace a lidské zdroje.

Umělá inteligence, využívání automatizace a robotizace má na oblast práce výrazné dopady.

Firmy se musí přizpůsobit novému tempu, aby na trhu obstály. Automatizace nebo robotizace, pomáhají lidem s rutinní prací, administrativou a mnoha dalšími. Dokážou ji zvládnout často lépe, rychleji i levněji. Pracovníci tak mohou využít čas pro hodnotnější práci s vyšší přidanou hodnotou, kde uplatní svoje dovednosti a sami se tak posunou v kariérním žebříčku. Nové technologie spíše zvyšují efektivitu lidí, než aby je nahrazovali. V době nedostatku je klíčové rozvíjet schopnosti a hodnotu lidí a opakující práci, nechat na digitalizaci. Lze předpokládat, že úkoly, které zvládne algoritmus či umělá inteligence, budou stále častěji nahrazovány a dotknou se sektorů: státní správy, nízkých výrobních pozic, administrativních pozic, makléřů, úředníků a právníků. Naopak inovačně postavené firmy vytvářejí díky digitalizace více pracovních míst.

Víte, že typický zaměstnanec každoročně tráví 30-40% času hledáním informací v emailech nebo papírech? To už je velká část času, na to zvážit firemní procesy a zefektivnit pomocí automatizace!

Digitalizace je cesta.

Pořadateli akce: Industry cluster 4.0., Jihomoravská hospodářská komora, podpora Jihomoravského kraje, Enterprise Europe Network a zástupci jednotlivých společností (malých, středních i velkých firem).

Hledáte člověka na podobnou pozici? Neváhejte nás nezávazně kontaktovat.

Tereza Nechvílová

logo
ikona ikona ikona
© 2024 Fenix Search | SLOVNÍK | ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) | tvorba admiva