Fenix Search

PODLE KTERÉ KLÍČOVÉ SCHOPNOSTI POZNÁTE KVALITNÍHO CxO KANDIDÁTA?

Jak se můžete s jistotou rozhodnout o svém příštím CxO? Co je potřeba k úspěšnému vedení v nestabilním světě? A na jaké konkrétní dovednosti byste si měli dát pozor? Přinášíme několik odpovědí.

V době, kdy je vše nejisté, platí jedna věc: Náš svět se mění a mění se rychle. Pro generální ředitele to představuje nové – a bezprecedentní – výzvy. Obvyklé postupy už nestačí. Každodenní práce se stala mnohem složitější a preciznější. A to znamená, že na lidech, kterými se obklopujete, záleží více než kdy dříve. Události nutí majitele společnosti a generální ředitele, přehodnotit, co znamená být skvělým manažerem. Je nepravděpodobně, že by manažerské dovednosti, které fungovaly v minulosti, byly v budoucnu relevantní. To, co někomu pomohlo dostat se do výkonného týmu před deseti lety, mu nemusí pomoci udržet se tam v příštím desetiletí.

Z průzkumu totiž vyplývá, že 66 % generálních ředitelů si myslí, že jejich vedení není schopno čelit výzvám příštího desetiletí. To je důležité. Bez správných lidí ve vrcholovém týmu, kteří spolupracují správným způsobem, budou mít generální ředitelé problém přijímat rozhodnutí s vysokým dopadem v reálném čase, což povede k odporu zainteresovaných stran, odklonu a poklesu konkurenceschopnosti.

5 OBLASTÍ, VE KTERÝCH SE DNES MĚNÍ ROLE CxO

Individuální posun.
Nejlepší CxO nejsou jen vysoce výkonní jednotlivci, kteří se soustředí na své individuální cíle P&L a KPI. Jsou to také vysoce výkonní týmoví hráči, kteří spolupracují se svými kolegy, aby posunuli celou organizaci směrem k její strategické vizi.

Posun v odbornosti.
Už nejde jen o odborné znalosti v daném oboru. CxOs musí projevovat také behaviorální agilitu. Musí se umět rychle přizpůsobit měnícím se okolnostem, nebát se zabrousit do nového terénu a  spolupracovat s ostatními na hledání nové cesty vpřed.

Posun ve výsledcích.
CxOs musí přinášet více než jen diskrétní výsledky. Musí podporovat úspěch celého podniku. To zahrnuje pomoc organizaci udržet si náskok před nejnovějšími obchodními výzvami, ať už jde o udržitelnost, digitální transformaci nebo diverzitu, rovnost a inkluzi.

Posun v udržitelnosti.
Nejde jen o to, abyste dnes vybudovali správný výkonný tým. Musíte si také vybudovat lavičku CxOs pro zítřek. Každý CxO musí hrát proaktivní roli při pomoci identifikovat a rozvíjet vycházející hvězdy napříč vaší organizací, které pomohou zajistit dlouhodobou obchodní výkonnost.

Kulturní posun.
Vedoucí týmy se musí nejen přizpůsobit, ale také podporovat rozmanitost a řídit kulturní změny. Vaši CxOs musí pochopit – a aktivně přijmout – svou roli nositelů účelu, hodnot a kultury organizace.

Klíčové bude také osvojení si rychlejšího a agilnějšího přístupu k problémům, stejně jako schopnost pracovat napříč jednotlivými odděleními a inovovat a realizovat řešení za pochodu.

Pro majitele a generální ředitele je o to těžší najít CxOs, které potřebujete k zajištění dlouhodobé výkonnosti. Existuje však specifická vlastnost, na kterou je třeba si dát pozor a která vám pomůže identifikovat ty, kteří jsou schopni tuto výzvu zvládnout, a tím snížit riziko procesu přijímání a povyšování C-suite.

Schopnost pružnosti.
Nejúspěšnější CxOs nové doby dokáží flexibilně přistupovat k práci – v závislosti na konkrétní situaci, které čelí, využívají různé dovednosti. Ztělesňují jak „hlasité“, tak „tiché“ kompetence. Prokazují jak racionální, tak emoční inteligenci. A jsou schopni současně zvládat i protichůdné myšlenky.

Až tedy budete hledat svého příštího CxO – ať už do svého vrcholového týmu dnes, nebo zítra – přemýšlejte o tom, zda má agilitu v chování, která mu umožní flexibilní přístup. Právě to bude rozhodujícím rozdílem mezi výkonem a zánikem špičkového týmu.

Stále si nevíte rady s výběrem vhodného CxO kandidáta? Neváhejte nás kontaktovat pro nezávaznou konzultaci.

Zdroj: Russel Reynolds Associates

logo
ikona ikona ikona
© 2024 Fenix Search | SLOVNÍK | ZÁSADY OCHRANY OSOBNÍCH ÚDAJŮ (GDPR) | tvorba admiva